Aktualizace pomůcek

Nástroje v sekci Pomůcky byly aktualizovány a dočkaly se řady drobných vylepšení. Pomůcky by tak měly sloužit ještě lépe než doposud. Podrobnosti v článku.

U jednotlivých pomůcek došlo k následujícím změnám:

Simulátor expozice (zde)

• Přidáno pět nových scén - Šípky, Letadlo, Auto, Důl, Racek.
  • Obrázek zvětšen, tak aby byl lépe zřetelný.
  • Všechny obrázky nahrazeny verzí ve vyšším rozlišení.
  • Lépe vyladěna "správná expozice" u některých starších obrázků.
  • Provedeny drobné změny v textu nápovědy.

Kalkulačka hloubky ostrosti (zde)

• Pomůcka nyní umožňuje stanovit velikost snímače a současně i zvolit jinou nežli standardizovanou hodnotu CoC.
  • Dříve sice také bylo možné nastavit vlastní hodnotu CoC, k odemčení pole CoC pro úpravu však bylo potřeba v poli "Snímač" zvolit hodnotu "Jiný / vlastní CoC". Tím pádem bylo možné buďto zvolit velikost snímače nebo stanovit vlastní hodnotu CoC, nebylo však možné provést obojí současně. Toto řešení fungovalo dobře z hlediska výpočtu hloubky ostrosti, neumožňovalo však zobrazovat v praxi velice užitečnou informaci o velikosti snímané oblasti v situaci, kdy byla zadaná vlastní hodnota CoC. V takovém případě totiž nebyla známá velikost snímače.
  • Nové řešení zachovává vše to, co nabízelo původní řešení, navíc však umožňuje zobrazit rozměry snímané oblasti i při ručně zadané hodnotě CoC.
  • Byly aktualizovány texty nápovědy.

Seřízení monitoru (zde)

• Odstraněn obrazec "Ostrost", protože nefungoval korektně v moderních verzích prohlížečů.
  • Přidána položka "Profil", která umožňuje zobrazit testovací obrazce i pro širší barevné prostory.
  • Pozor! Pro potřeby Online fotoškoly je i nadále rozhodující především správné zobrazení sRGB barevného prostoru. Testovací obrazce pro širší barevné prostory se mohou občas hodit při posuzování vlastností širokogamutových displejů, pro účely fotoškoly však zcela postačuje kvalitní sRGB zobrazení.
  • Provedeny drobné úpravy v textech návodu / nápovědy.

Test funkčnosti správy barev (zde)

• Beze změn.

Databáze fotografických pojmů (zde)

• Databáze pojmů je rozšiřována průběžně. Nové pojmy přibývají neustále, i když se tak děje na nepravidelné bázi.
  • V poslední době bylo přidáno asi 30 nových pojmů. Databáze aktuálně obsahuje 518 hesel.
  • Některé starší záznamy byly aktualizovány, tak aby reflektovaly nejnovější vývoj na poli fototechniky.

Překladač zkratek na objektivech (zde)

• Byla aktualizována databáze zkratek. V rámci této aktualizace...:
    • Byla přidána podpora pro nové zkratky používané u systémů Nikon Z, Canon RF a Sony E.
    • Byly zapracovány nové zkratky používané u objektivů zn. Sigma a Tamron.
    • Byl zapracován nový způsob značení objektivů zn. Tokina.
    • Bylo opraveno několik nepřesností a byly zdokonaleny některé vysvětlivky, tak aby byly jasnější a srozumitelnější.
  • Pomůcka nyní z názvu objektivu extrahuje také ohniskový rozsah a světelnost objektivu (na přání uživatelů).
  • Překládací engine je nyní robustnější a lépe si poradí s různými variacemi a drobnými chybami v zápisu.
  • Nová verze překladače byla otestována na vzorku cca 500 názvů objektivů, které jsou aktuálně na trhu.
  • Na úvodní stránku byla přidána informace o datu poslední aktualizace databáze zkratek.

Fotoporadna (zde)

• Beze změn.

Všechny výše uváděné změny jsou již zapracované do provozní verze webu a můžete je tedy začít ihned využívat.