Odrazná deska a její použití

Co je to odrazná deska, k čemu slouží, čím se liší různé druhy povrchů, k čemu se jednotlivé povrchy hodí a jak se základním způsobem používají nejběžnější typy odrazných desek s pružinovou konstrukcí.

Nemůžete sledovat video nebo chcete vyhledávat v tom, co bylo řečeno? Využijte následující přepis:

Přepis mluveného slova videa

Úvod [0:00]

Odrazná deska je fotografická pomůcka, která by neměla uniknout pozornosti nikoho, kdo se jenom trochu vážněji zajímá o fotografování. Jenom těžko bychom totiž hledali jiný kus fotografického vybavení, který je tak univerzální a zároveň má tak dobrý poměr výkon/cena jako právě odrazná deska.

Co je odrazná deska? [0:42]

Co to je odrazná deska, to je zřejmé už z názvu. Je to plocha, která slouží především k odrážení světla, ve skutečnosti se ale dá použít i k jiným účelům, jak uvidíme později. Vyrábějí se různé druhy odrazných desek, které se liší typem konstrukce, velikostí, tvarem a použitými povrchy. Tyto jednotlivé vlastnosti odrazných desek mají různě velký vliv na to, jak se ta která deska používá a k čemu přesně se hodí. Postupně si všechny tyto věci probereme.

Konstrukce desek [1:15]

Asi nejrozšířenější jsou dnes odrazné desky pružinové konstrukce, které sestávají z odrazného plátna a ocelové pružiny, která toto plátno napíná. Tyto desky se dají jednoduše složit na mnohem menší průměr, díky čemuž jsou velmi dobře přenositelné. Existují ale samozřejmě i jiné konstrukce, např. konstrukce s pevným rámem nebo konstrukce se čtyřmi pruty, které napínají obdélníkové plátno, ale tyto konstrukce nejsou zdaleka tak rozšířené.

Tvar desek [1:49]

Zdaleka nejrozšířenější jsou desky kruhového tvaru, lze se ale setkat i s jinými tvary, např. s oválem, zaobleným obdélníkem, čtvercem či trojúhelníkem. Na tvaru desky ale ve skutečnosti zas až tak moc nezáleží, protože ten tvar desky nemá na funkci odrazné desky zásadnější vliv. Podstatné jsou spíš jiné okolnosti, zejm. celková plocha desky a typ použitého povrchu.

Velikost desek [2:20]

Velikost desky má vliv hlavně na to, jak velký motiv lze s danou deskou rovnoměrně nasvítit. Asi nejrozšířenější jsou kruhové desky o průměru 110 cm, které jsou dostatečně velké pro focení většiny portrétů a malých a středně velkých předmětů, přitom jsou stále ale ještě docela malé a lehké ve složeném stavu a tedy dobře přenositelné.

Menší desky se hodí hlavně pro svícení menších scén, např. nějakého zátiší na stole, kde by větší deska byla tak trochu jako kanón na vrabce. Naopak velké desky se hodí např. k fotografování celotělových portrétů nebo k focení velkých produktů.

Povrchy [3:01]

Na odrazných deskách se používají různé druhy povrchů, přičemž tyto různé povrchy mají dost velký vliv jak na práci s deskou, tak i na výsledné fotky. Většina odrazných desek má dva různé povrchy, jeden z jedné a druhý z druhé strany.

Nejrozšířenějším a zároveň i nejuniverzálnějším povrchem je stříbrné plátno. Stříbrné plátno je barevně neutrální, tzn. nemění barvu odráženého světla, má vysokou odrazivost a světlo příliš nerozptyluje, díky čemuž se s ním dá svítit i na větší vzdálenost. Nasvícení je ale spíše tvrdší, i když ne zcela, protože ani stříbrná plátna nebývají většinou úplně lesklá, ale spíše polomatná.

Druhým nejšikovnějším plátnem je neprůsvitné bílé plátno. To je stejně jako stříbrné plátno barevně neutrální, světlo však mnohem víc rozptyluje. Světlo odražené bílým plátnem je díky tomu velmi měkké, ale nemá zdaleka takový dosvit, takže bílé plátno se musí dávat o hodně blíž k focenému motivu nežli plátno stříbrné.

Zlaté plátno je obdobou plátna stříbrného. Sdílí s ním většinu jeho vlastností, není však barevně neutrální. Zlatá barva plátna se na odraženém světle projeví jeho dobarvením - odražené světlo je žlutější.

Stříbrné, bílé a zlaté plátno jsou tři nejrozšířenější a zároveň v praxi nejvyužívanější typy povrchů odrazných desek. Existují ale samozřejmě i další povrchy, tak např. plátno kombinující stříbrnou a zlatou barvu, čímž se docílí efektu zhruba napůl cesty mezi stříbrným a zlatým plátnem. Tedy světlo se oteplí, ale ne o tolik jako s čistě zlatým plátnem. Lze se setkat také např. s deskami, jejichž plátna jsou perforovaná, díky čemuž se deska lépe chová v exteriéru ve větru.

Odrazné desky 5v1 [4:55]

V posledních letech jsou docela oblíbené tzv. odrazné desky 5v1, které kromě bílého, stříbrného a zlatého plátna nabízejí ještě plátno difusní a plátno černé.

Difusní plátno se podobá plátnu bílému, na rozdíl od něj je ale průsvitné a proto se nepoužívá k odrážení světla, ale k jeho změkčování rozptylem. Difusní plátno se umisťuje mezi fotografovaný objekt a zdroj světla.

Černé plátno se používá ke stínění a k pohlcování světla. Tak jako se dají bílým plátnem prosvětlit stíny, černým plátnem se dají naopak prohloubit.

Černé a difusní plátno tedy neslouží k odrážení světla a název "odrazná deska 5v1" je tak maličko zavádějící. Správně by se to mělo jmenovat asi nějak jako "víceúčelová odrazná, difusní a pohlcovací deska", což je ovšem název natolik krkolomný, že to zjednodušení na "odrazná deska 5v1" docela chápu.

Rozkládání desky [5:58]

Rozložení odrazné desky je velice jednoduché. Stačí ji vyndat z pouzdra, chytit za okraj, podržet směrem od sebe a nechat ji samovolně rozložit směrem do volného prostoru. Dejte jenom pozor, abyste na to měli dostatek místa, protože pohyb desky je při jejím rozkládání poměrně prudký a může tak něco shodit nebo někoho praštit.

Skládání desky [6:23]

Skládání desky je o něco těžší, někteří lidé s tím ze začátku maličko zápasí, když ale víte, jak na to, tak na tom ve skutečnosti také vůbec nic není. Ukážeme si to na menší desce, se kterou je to nejsnazší.

Desku chyťte na protilehlých místech, jednu ruku otočte a desku překruťte do tvaru číslice 8. Následně začněte ruce přibližovat směrem k sobě, čímž se deska začne sama stáčet do tří kruhů, dvou po stranách a třetího uprostřed. Pak už stačí jen kruhy na plocho složit k sobě, trochu srovnat jejich velikost a desku dát do pouzdra.

U větších desek je potřeba nejprve je ohnout, protože pak se s nimi celá procedura provádí mnohem snáz.

Základní použití [7:09]

Ukážeme si několik nejběžnějších použití odrazné desky. Asi nejčastější účel, k jakému se odrazná deska používá, je k vytvoření výplňového světla. K tomuto účelu je ideální bílá plocha, protože světlo nejvíc změkčuje. Desku umístíme mimo záběr, na druhou stranu, než odkud přichází hlavní světlo, a co nejblíž k fotografovanému motivu. Deska polapí část světla hlavního zdroje, rozptýlí ho a odrazí zpět na motiv, čímž prosvětlí stíny.

Světlo přitom nemusíme odrážet vždycky jenom z boku, ale také např. zespodu. To se často využívá v exteriéru, kde tímto způsobem zabijeme hned dvě mouchy jednou ranou. Za prvé tím prosvětlíme stíny a za druhé tím odstíníme světlo odražené a obarvené od země. Pokud totiž např. fotíme někoho v trávě, pak zelená barva trávy způsobí nazelenalý nádech stinných částí jeho obličeje. Odraznou deskou lze tento problém velice jednoduše vyřešit.

Odraznou deskou ale ve skutečnosti můžeme odrážet i hlavní světlo. Focený motiv umístíme do stínu a deskou na něj následně odrazíme světlo z nějakého přímo nasvíceného místa. K tomuto účelu se více hodí lesklejší plochy, protože se s nimi dá dosvítit dál.

Manipulace deskou [8:29]

Pro práci s odraznou deskou je ideální mít k dispozici asistenta. Zvlášť to platí při práci s většími deskami. Asistenta může dělat víceméně kdokoliv, většině lidí stačí krátké zaškolení. Někdy může být tím asistentem dokonce i sám fotografovaný člověk.

Jestliže asistent není k dispozici, je možné desku také umístit na studiový stativ. K tomuto účelu se vyrábějí speciální držáky, pomocí kterých lze desku na stativ uchytit a polohovat ji. S menšími deskami může fotograf docela dobře manipulovat i sám.

Ceny [9:07]

Odrazné desky lze v závislosti na značce a velikosti pořídit v cenové relaci asi od 300 do 1500 Kč. Rozdíl mezi levnými a drahými deskami je přitom především v jejich životnosti. Pokud tedy neplánujete desku používat nijak zvlášť často, vůbec se nebojte pořídit si nějakou levnou desku, akorát počítejte s tím, že zkrátka nevydrží tak dlouho.

Jestliže žádnou odraznou desku nemáte, uvažujete o jejím pořízení, ale váháte nad tím, jakou vybrat, pak bych vám do začátku doporučil koupit si kulatou odraznou desku 5v1 o průměru přibližně 110 cm. Takovouto desku v závislosti na značce pořídíte v relaci asi 500-700 Kč.

Závěrem [9:53]

Odrazné desky jsou velice užitečné, protože umožňují manipulovat s nasvícením. Své využití nacházejí v exteriéru, interiéru i ve studiu. Zároveň jsou i cenově velice dostupné. Tato kombinace vlastností činí z odrazné desky fotografické příslušenství s naprosto mimořádně příznivým poměrem výkon/cena a odrazná deska je proto něco, co by nemělo chybět ve výbavě v podstatě žádného fotografa.

Užitečné video? Dejte o něm vědět ostatním! Máte připomínky? Napište mi email na info@onlinefotoskola.cz .

Začínáte s fotografováním? Hledáte ucelený kurz, který Vás rychle a názorně naučí to nejdůležitější, co je třeba pro tvorbu technicky, obsahově i esteticky zdařilých fotografií? Přesně tohle nabízí Kurz základů fotografování.

Kam dál?