← Zpět na stránku Kurzu základů fotografování

Kurz základů fotografování - seznam lekcí

Soupis názvů lekcí základního kurzu se stručným popisem probíraných témat.

Lekce 1 - Co dělá pěknou fotografii
Úvodní lekce, která vysvětluje a na konkrétních příkladech ukazuje, jaké jsou základní "ingredience" dobrých fotek.
Lekce 2 - Anatomie digitálního fotoaparátu
Představení nejdůležitějších částí digitálního fotoaparátu, vysvětlení jejich účelu a způsobu fungování.
Lekce 3 - Čtyři hlavní technické parametry každého snímku
Vysvětlení nejdůležitějších fotografických pojmů jako je ohnisková vzdálenost, clonové číslo, expoziční čas, ISO, hloubka ostrosti, aj. Na interaktivních ukázkách názorně ilustrován vliv expozičních parametrů na vzhled fotografií.
Lekce 4 - Jak se vyhnout rozmazaným snímkům
Prakticky zaměřená lekce, která vyjmenovává možné příčiny rozmazání snímků a která vysvětluje, jak rozmazání předcházet a mj. také jak z již hotové fotografie poznat, co rozmazání způsobilo.
Lekce 5 - Základy kompozice
Představení nejdůležitějších kompozičních principů. Každý jednotlivý princip je ilustrovaný na konkrétních příkladech.
Lekce 6 - Světlo
Vysvětlení důležitosti světla ve fotografii, popis základních vlastností světla a jeho chování.
Lekce 7 - Správná expozice a jak jí dosáhnout
Úvod do problematiky správné expozice, vysvětlení řady s expozicí souvisejících pojmů a objasnění toho, proč automatika přístroje nedokáže expozici vždy určit přesně.
Lekce 8 - Expoziční režimy fotoaparátu
Podrobné vysvětlení, jak fungují nejdůležitější expoziční režimy fotoaparátu, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých expozičních režimů a kdy který volit.
Lekce 9 - Blesk a jeho použití
Přiblížení úlohy blesku ve fotografii, popis základních vlastností a funkcí vestavěných a systémových blesků a vysvětlení toho, proč se vestavěný blesk v seriózně pojaté fotografii téměř vůbec nepoužívá.
Lekce 10 - Jak fotografovat portréty
Lekce věnovaná fotografování portrétů všeho druhu. Představuje základní principy, jak při fotografování portrétů postupovat, aby výsledné fotografie vypadaly co nejlépe.
Lekce 11 - Jak fotografovat pohyb
Lekce věnovaná fotografování sportu, akčních snímků a obecně všech typů scén, u kterých se fotografovaný motiv hýbe.
Lekce 12 - Jak fotografovat děti
Tipy a triky, jak fotografovat děti, aby pořízené snímky vypadaly co nejlépe a nejpřirozeněji.
Lekce 13 - Jak fotografovat krajinu
Základy krajinářské fotografie. Vysvětlení nejdůležitějších pojmů, představení fotografických filtrů, tipy, triky a postupy pro co nejlepší fotky krajiny.
Lekce 14 - Jak fotografovat v noci a šeru
Lekce věnovaná fotografování různých druhů motivů za nízké hladiny světla, s i bez použití blesku.
Lekce 15 - Jak fotografovat makro
Úvod do problematiky makrofotografie, představení technických prostředků pro makrofotografii, vysvětlení problémů, které jsou s fotografováním v makro měřítku spojené.
Lekce 16 - Časté chyby začátečníků
Představení nejčastějších chyb, kterých se dopouštějí začínající fotografové. Vysvětlení příčin jednotlivých probíraných chyb a způsobů, jak se jim vyvarovat.
Lekce 17 - Nakupujeme fototechniku
Lekce věnovaná tomu, jak účelně a smysluplně investovat do fototechniky. Vysvětluje, co je doopravdy důležité a co zas až tak moc ne.
Lekce 18 - Fotografický software
Představení problematiky úprav digitálních fotografií, představení nejdůležitějších oblastí, které (foto)grafický software řeší, doporučení konkrétních produktů.
Lekce 19 - Základní úpravy snímků na počítači
Základní globální i lokální úpravy snímků, mnoho rad a tipů, jak při úpravách postupovat, co dělat a co naopak nedělat.
Lekce 20 - Praktické aspekty fotografování
Závěrečná lekce věnovaná praktickým problémům, které jsou s fotografováním spojené - přenášení techniky, její čištění, zabezpečení, legislativa, etika.

Pozor! Výčet probíraných témat není ani zdaleka úplný. Popisy slouží jen pro základní orientaci, o čem ta která lekce je.

Součástí každé lekce je také samostatná práce, tj. většinou focení určitého typu snímku, který následně zasíláte do systému k ohodnocení. V rámci vzniklé diskuse je možné dořešit jakékoliv nejasnosti a zodpovědět případné doplňující dotazy.

← Zpět na stránku Kurzu základů fotografování