O autorovi

Martin Krejčí

MUDr. Ing. Martin Krejčí vystudoval všeobecné lékařství na LF UK v Plzni, aplikovanou informatiku na PřF OU a elektrotechniku a informatiku na FEL ČVUT. V současnosti se věnuje tvorbě inovativních výukových produktů pro širokou veřejnost, které publikuje pod obchodní značkou Weby Krejčí ®.

"Na rozdíl od mnoha kolegů z oboru jsem se neprodral ven z matčina lůna za pomoci Flexarety a stativu. O focení jsem se začal více zajímat až v dospělosti, ačkoliv při zpětném pohledu si uvědomuji, že náznaky zájmu o obrazovou tvorbu tam vlastně byly už mnohem dřív.

Prvotním impulzem, kdy jsem focení začal brát vážněji, pro mne bylo narození syna. Chtěl jsem si na něj vytvořit pěkné vzpomínky v podobě fotek. Pořídil jsem tedy první zrcadlovku a začal celou problematiku studovat a to zejm. z knih a z anglického YouTubu, který tehdy začínal.

Záhy jsem však zjistil, že dobrat se doopravdy pěkných fotek je mnohem těžší, než se zprvu zdá. Knihy a videa jsou fajn, ale fotit se u nich člověk nenaučí. Spíš se z něho stane salónní teoretik, který má na všechno názor a který o všem něco ví, ale fotit ve skutečnosti moc dobře neumí. Teorii jsem zvládal dobře, ale potřeboval jsem, aby mi ji někdo pomohl převést do praxe.

Obrátil jsem se na zkušenější fotografy, strávil s nimi nějaký čas a nechal jsem si od nich poradit, co dělám správně a co ne. Tohle fungovalo dobře, vycházelo to ale hrozně draho. Individuální výuka je skvělá, bohužel však velmi nákladná. Už tehdy samozřejmě existovaly také různé skupinové workshopy, u těch mi ale vždycky připadalo, že ačkoliv bývají zábavné a inspirativní, jejich výukový efekt a potažmo poměr výkon / cena bývá ve skutečnosti spíše slabý.

Na trhu mi chyběl výukový produkt, který by mi doopravdy vyhovoval. Produkt, který by účinně kombinoval kvalitně zpracovanou teorii, reálnou praxi a zpětnou vazbu na moje fotky. Produkt, který by skutečně "fungoval" a nabídl za rozumné peníze jasně patrný posun vpřed. A tak jsem se rozhodl právě takový produkt vytvořit.

Trvalo to pár let a svůj záměr jsem zrealizoval a přetavil ho do podoby Online fotoškoly (tyto stránky). Fotoškola měla z počátku jen jediný kurz. V průběhu dalších let jsem ji aktualizoval, vylepšoval a dále rozvíjel. Dnes zde najdete celkem čtyři kurzy různého zaměření. Online fotoškola tak má co nabídnout jak úplným začátečníkům, tak i poměrně dost zkušeným.

Původní záměr "vyfotit si dobře syna" tak přerostl nejprve v hluboký zájem o celý obor fotografie a potažmo i v profesi, které se dnes věnuji "na celý úvazek" a která mě nejenom živí, ale i naplňuje.

Syn je dnes dospělý a tak už ho nefotím tak často jako dřív. O to víc se věnuji focení všeho ostatního. Asi nejblíž mám osobně k žánrům travel foto, krajina, zvířata, makro. Baví mě ale i např. produktová fotografie a obecně focení ve studiu. Snažím se neustále dále vzdělávat a rozšiřovat si své fotografické obzory a to i v žánrech, které mi třeba osobně nejsou až tak blízké. To abych uměl účastníkům mých kurzů vždy co nejlépe poradit a to ať už chtějí fotit cokoliv.

V posledních letech se zajímám též o oblast video tvorby.

Kromě Online fotoškoly je Martin Krejčí také autorem a provozovatelem aplikace Anglická slovíčka.

Fotografickou tvorbu autora si můžete prohlédnout zde.