Proč si vybrat Online fotoškolu

Online fotoškola se v mnoha ohledech liší od tradičních fotografických kurzů a workshopů, zároveň ale i od většiny jiných online kurzů. Je na místě ptát se, proč byste měli dát přednost právě jí.

Online studium s živým lektorem

Online fotoškola používá vlastní, původní koncept "online studia s živým lektorem", který se v principu podobá dálkovému studiu na vysoké škole. Podobný systém využívá jen málo Internetových kurzů a to navíc převážně jen zahraničních.

Právě kombinace studia přes Internet a prvků individuální výuky zaručuje, že se ve studiu spojuje to dobré z obou světů - budete mít svobodu a pohodlí počítačového kurzu, zároveň ale i zpětnou vazbu na Vaše fotky a např. možnost nechat si zodpovědět Vaše konkrétní otázky.

Kurzy, které učí principy

Mnohé kurzy učí jen konkrétní postupy. Kurzy na Online fotoškole si kladou za cíl naučit Vás především důležité principy. Protože když doopravdy pochopíte, jak věci fungují, zvládnete si konkrétnosti už sami dovodit. A to i v situacích, se kterými jste se předtím třeba nikdy nesetkali.

Nezávislé informace, kterým můžete věřit

Na rozdíl od mnoha jiných pořadatelů fotografických kurzů a workshopů neprodávám fototechniku, neposkytuji tiskové služby, atp. Také neuzavírám žádné smlouvy ani ústní dohody o propagaci či marketingu s výrobci nebo prodejci fotografické techniky či softwaru.

Na Online fotoškole nenajdete žádné reklamy ani žádné affiliate odkazy a to i přestože je to pro mě finančně nevýhodné. Proč to dělám? Protože si tím udržuji nezávislost. A Vy díky tomu můžete věřit, že to co Vám říkám a doporučuji není motivováno snahou něco Vám prodat.

To neznamená, že se nemohu mýlit nebo že nemohu občas dát špatné doporučení. Jsem jenom člověk a každý se občas plete. Ale znamená to, že když Vám v kurzech říkám: "Používejte software Adobe®, je to dlouhodobě nejlepší.", tak si to zkrátka skutečně myslím a jsem Vám schopný věrohodně argumentovat proč.

Skutečně názorné obrázky

Mnoho knih trpí problémem, který by se dal nazvat "špatná názornost obrázků". Autor o něčem píše, ale na ukázkových obrázcích to často není příliš dobře vidět.

Příčina je dvojí. Za prvé je to dáno tím, jak většina knih vzniká. Obvykle je to tak, že autor zapátrá mezi svými dříve pořízenými fotkami a vybere nějaké, na kterých se dá probíraná problematika jakž takž ilustrovat. Takové fotky ale zpravidla vznikaly pro jiné účely a často bohužel jako příklad k danému tématu až tak vhodné nejsou.

Druhý problém je pak tisk, ve kterém se nezřídka ztrácí i to, co bylo v podkladech pro knihu dobře zřetelné.

Online fotoškola řeší oba tyto problémy a nabízí takovou názornost obrázků jako málokteré výukové materiály. Obrázky nejenže netrpí nedostatky z důvodů tisku, ale velká část z nich ve skutečnosti vzniká přímo pro účely kurzu.

S obrázky na Online fotoškole díky tomu nikdy nebudete na pochybách, jestli na nich to, o čem autor píše, skutečně vidíte. Uvidíte to. Jasně a zřetelně.

Žádné tajnosti ohledně know how a postupů

Mnoho lidí, kteří učí fotografování, jsou především fotografové a až v druhé řadě učitelé. Tito lidé jsou skvělí odborníci, často ale nemají zájem říkat Vám skutečně všechno, co ví.

Já to mám obráceně. Pro mě totiž není konečným cílem být "skvělý fotograf" ale být "skvělý učitel fotografování". Cítíte ten rozdíl? Takže pokud se mě na něco zeptáte a já budu znát odpověď, tak Vám to prostě povím.

Když Vás nějaká fotka zaujme, klidně Vám napíšu, kde jsem ji vyfotil, kudy se tam jede, kde zaparkovat a v jakou dobu je to nejlepší. Taky Vám řeknu, jakou jsem použil úpravu, atd. Chci aby VY jste byli spokojení, abych VÁM s fotografováním pomohl. Moje fotky jsou jen prostředek, který mi to umožňuje.

Rychlé reakce

Dobře vím, že čekat několik dnů na odpověď je otrava. Proto hodnocení úloh neodkládám a mám ho na svém žebříčku priorit velmi vysoko. Zpravidla se mi daří úlohy hodnotit do druhého pracovního dne. Neplatíte si přeci za čekání.

Zaměření na kvalitu

V životě jsem se naučil, že kvalitní věci a služby něco stojí. A protože chci svoji práci dělat dobře, nesnažím se konkurovat výukovým produktům v cenových relacích, které skutečnou kvalitu služby vylučují.

Jestliže Vás Online fotoškola zaujala, ale odrazuje Vás cena kurzu, pak vězte, že zatím nikdo z účastníků mi v závěrečném dotazníku spokojenosti nenapsal, že to bylo drahé. Nikdo. A to se tam na to výslovně ptám.

Kurzy hodné toho slova

Dnes se bohužel slovo "kurz" používá i pro věci, které si takové označení nezaslouží. Na Internetu to platí dvojnásob. Osobně považuji za nehoráznost říkat "kurz" dvouhodinovému videu, ale jak vidno mnoho lidí to vnímá jinak.

Když Vám ale na Online fotoškole nabízím "kurz", tak je to skutečně kurz, který je co do množství výukového obsahu srovnatelný nebo dokonce obsáhlejší než odpovídající prezenční kurzy, na které docházíte třeba čtyři měsíce.

Výhody online studia

Studium online má celou řadu nesporných výhod. Tak např. je velmi flexibilní. Můžete studovat opravdu kdykoliv a kdekoliv a navíc vlastním tempem. Studium online je také velmi dobře dostupné pro ty, kdo žijí mimo velká města, a dojížení na prezenční kurz by pro ně bylo nepraktické.

Elektronická výuka má samozřejmě i některé nevýhody, věřím ale, že konkrétně v případě fotografování výhody jednoznačně převažují. Více o výhodách a nevýhodách online studia píši zde.

Můžete fotit, co chcete

Další z výhod Online fotoškoly oproti prezenčním kurzům je i to, že se sami můžete rozhodovat, co přesně budete fotit. Úlohy totiž bývají zadané tak, že máte např. vyfotit snímek krajiny s určitými náležitostmi, ale je zcela na Vás, kam přesně se vydáte - jestli do hor nebo třeba k vodě.

Můžete tedy fotografovat to, k čemu máte osobní vztah, a ne co Vám určí lektor.

Český produkt pro český trh

Toto není jen věcí patriotismu a principu "kupujte místní produkty". Je to důležité i z hlediska samotného studia.

Jistě už se Vám stalo, že jste četli knihu, autor se Vám snažil něco vysvětlit a používal při tom příklady z USA nebo třeba z Německa. A Vy si jste si říkali: "No jo, to je hezké, ale tohle u nás moc aplikovat nejde.".

Něco takového se Vám u kurzů na Online fotoškole nestane. Online fotoškolu tvoří český autor žijící v ČR a obsah proto reflektuje české podmínky a české prostředí. Fotky, které v kurzu uvidíte, si tak např. můžete docela snadno dojet vyfotit i Vy. A nebudete kvůli tomu muset jezdit ani moc daleko - většina snímků byla pořízena v České republice a jejím blízkém okolí.

Živý, stále aktualizovaný produkt

Kurzy na Online fotoškole jsou průběžně aktualizované, rozvíjené a vylepšované. Obsah kurzů není neměnný. Reaguje na technologický vývoj, vývoj na poli softwaru a v neposlední řadě i na fotografický vývoj jejich autora.

Kam dál?