Často kladené otázky

Můžu někde vidět fotografie autora?

Portfolio autora najdete zde.

Jaký fotoaparát potřebuji pro Kurz základů fotografování?

Kurz můžete absolvovat skutečně s jakýmkoliv fotoaparátem, neboť velká část probíraných témat je na fotoaparátu zcela nezávislá. Pro plnohodnotné vyzkoušení si všech probíraných témat je vhodný přístroj, který:

Dále je vhodný stativ. Postačí i velmi jednoduchý model.

Mám objednáno a zaplaceno. Kdy dostanu přístupové údaje?

Objednáváte-li v pracovní den a proběhne-li bankovní převod okamžitě, často se mi podaří Vaši objednávku vyřídit ještě tentýž den. Raději ale počítejte s jejím vyřízením až v následující pracovní den. Objednáváte-li o víkendu nebo v den státního svátku, Vaši objednávku pro Vás zpracuji v nejbližší následující pracovní den. Výjimečně může dodání přístupů trvat déle. Garantovaný termín dodání přístupů je do 3 pracovních dnů od přijetí úhrady.

Jak je kurz časově organizovaný?

Kurz nemá pevný harmonogram, jako je to běžné u docházkových kurzů. Studujete, když se to hodí Vám. Ráno, v poledne, večer; o víkendu, o svátcích, zkrátka kdykoliv chcete. Třeba i o půlnoci.

Kolik je času na vypracování samostatných prací?

Pro samostatné práce nejsou stanovené žádné pevné termíny. Na každou úlohu tedy máte tolik času, kolik budete potřebovat. Musíte se pouze vejít do celkové maximální délky kurzu.

Jak dlouho trvá ohodnocení samostatných prací?

Úlohy hodnotím bez zbytečného odkladu. Ve většině případů se mi daří vyhodnotit je do večera následujícího pracovního dne. Úlohy zaslané v pátek a přes víkend hodnotím v pondělí. Někdy může hodnocení trvat déle než obvykle (velké množství úloh, vysoké pracovní vytížení, nemoc, atp.).

Tip: Čekáte-li na hodnocení nezvykle dlouho, ověřte, že jste úlohu správně odeslali!

Je možné studovat dál, když čekám na hodnocení úlohy?

Ano. Vždy máte odemčené ještě dvě následující lekce, takže můžete ve studiu ihned pokračovat.

Nechci dělat samostatné práce. Je možné absolvovat kurz bez nich?

Samostatné práce jsou klíčovou a nepostradatelnou součástí kurzů na Online fotoškole. Variantu bez prací nenabízím.

Budu pro kurz potřebovat nějaký fotografický software?

Potřebný software je vždy uvedený v nabídce konkrétního kurzu. V základním kurzu si vystačíte s volně dostupnými programy nebo se zkušebními verzemi placených produktů. Pro kurz úprav se doporučuje kombinace Adobe Lightroom a Photoshop. V kurzu pro pokročilé na konkrétním softwaru až tolik nezáleží, ale předpokládá se, že již nějaký software k dispozici máte, běžně jej používáte a alespoň v základu s ním umíte.

Jsem technický antitalent. Zvládnu kurz používat?

Rozhodně ano! Umíte-li se běžným způsobem pohybovat po Internetu a dokážete-li poslat email s přílohou, zvládnete bez nejmenších obtíží i kurz na Online fotoškole.

Chci si k základnímu kurzu koupit nový fotoaparát. Můžete mi nějaký doporučit?

Je-li to jen trochu možné, odložte nákup nové techniky až PO absolvování základního kurzu. Kurz můžete zvládnout skoro s jakýmkoliv přístrojem a po jeho skončení se budete umět o nákupech fototechniky sami mnohem lépe rozhodovat.

Trváte-li na nákupu teď hned, doporučuji vybrat si dle Vašeho rozpočtu jakoukoliv bezzrcadlovku ze systémů Nikon Z, Canon RF nebo Sony E se středním zoomem (tzv. "setový objektiv"). Zrcadlovky (Nikon F, Canon EF/EF-S) poslouží taktéž výborně, berte však v potaz, že většina výrobců se dnes již zcela jednoznačně přiklání k mirrorless systémům.

Jsou kurzy vhodné pro děti?

Kurzy jsou určené především dospělým zájemcům o fotografování. U mladších účastníků je třeba posoudit, nakolik dobře jsou schopni zvládat online formu studia, která vyžaduje vyšší míru samostatnosti, disciplíny a vnitřní motivace, než studium prezenční formou. Kurzy neobsahují žádné obrazové materiály, které by mohly být považovány za nevhodné pro děti.

Dostanu za dokončení kurzu nějaký certifikát?

Ano, musíte však kurz dokončit celý a o certifikát si zažádat. Více informací o certifkátech najdete zde.

Co když kurz nestihnu dokončit včas?

Standardní doba pro dokončení kurzu činí 12 měsíců. Budete-li se kurzu pravidelně věnovat, za tuto dobu jej pohodlně stihnete dokončit vč. dostatečné časové rezervy. I pokud by se Vám však z jakéhokoliv důvodu stalo, že kurz v tomto termínu dokončit nestihnete, máte možnost zakoupit si prodloužení přístupové licence. Ceny a podmínky prodlužování viz zde.