Test: Je pro vás vhodný Kurz základů fotografování?

Uvažujete o Kurzu základů fotografování na Online fotoškole? Chcete si udělat obrázek, nakolik by vám byl přínosem? Připravil jsem pro vás test, pomocí kterého si můžete přesně tuhle otázku docela spolehlivě zodpovědět.

Co se přesně dozvíte?

Tento test na základě sady otázek odhadne, nakolik by pro vás byl vhodný Kurz základů fotografování.

Možná vás to překvapí, ale ne, test není navržen tak, aby všem kurz doporučil. Není v mém zájmu generovat nespokojené zákazníky. Pokud pro vás kurz bude příliš snadný nebo pokud by pro vás online studium nebylo optimální, dozvíte se to.

Část 1: Relevance obsahu

V této části se dozvíte, nakolik je tematická skladba základního kurzu vhodná pro vaši úroveň znalostí a zkušeností. Odpovídejte pravdivě a buďte k sobě zdravě sebekritičtí.

Pojmy jako ISO, f číslo, rychlost závěrky ... ?

Jsou mi naprosto jasné, chápu jejich vzájemný vztah a umím je v praxi vhodně nastavovat. 0

Vím, co znamenají, ale neumím se s jistotou rozhodovat, jaké hodnoty použít. 8

Neznám nebo spíše jen tuším. 10

Přemýšlíte při fotografování nad kompozicí?

Nevím, co to je. 10 Většinou ne. 10 Někdy. 7 Vždycky. 0 Kompozici řeším až na počítači. 10

Kdyby se vás právě teď někdo zeptal, jaký je rozdíl mezi šedým a polarizačním filtrem ...?

Uměli byste to ihned jasně vysvětlit. 0 Museli byste si to připomenout. 7 Řekli byste, že nevíte. 10

Dokážete s jistotou poznat technicky správně provedenou fotografii?

Ano. 0 Ne. 10

Umíte vyfotit technicky kvalitní snímek nočního města?

Ano. 0

Umím vyfotit noční město, zpravidla je ale technicky horší než moje fotky pořízené ve dne. 8

Ne / nikdy jsem to nezkoušel(a). 10

Dokázali byste někomu vysvětlit rozdíl mezi expozičními režimy priorita času a priorita clony?

Ano, snadno a rychle. 0

Asi ano, ale musel(a) bych se nad tím nejdřív muset trochu zamyslet. 6

Ne. 10

Když vám někdo ukáže svoji rozmazanou fotografii, umíte ze snímku poznat, co rozmazání způsobilo?

Většinou ano. 0 Někdy. 7 Ne. 10

Když nakupujete fotoaparát nebo jinou fototechniku ... ?

Víte přesně, co chcete, a máte naprosto jasno v tom, jaké parametry jsou důležité a jaké jsou jen marketing. 0

Víte, co chcete, ale nejste si tak úplně jist(á), které parametry jsou skutečně důležité a které ne. 8

Moc se v tom nevyznáte. Raději si necháte poradit / dáte na recenze. 10

Umíte vyfotit běžícího psa tak, aby byl pěkně ostrý?

Ano, poměrně spolehlivě. 0 Ano, ale potřebuji mnoho pokusů. 7 Tohle mi dělá problémy. 10

Když jste nespokojení s nějakým svým snímkem, umíte poznat, co mu schází?

Ano, vždy. 0 Někdy ano, někdy ne. 7 Většinou ne - víte, že to není ono, ale neumíte říct proč. 10

Uměli byste vysvětlit rozdíl mezi tvrdým a měkkým světlem?

Ano. 0 Ne. 10

Víte, jak vypočítat Stiller-Meierovu ohniskovou vzdálenost?

Ano. -1000 Ne / o tom jsem nikdy neslyšel(a). 0

Používáte nějaký fotografický software?

Ano. 0 Ne. 10

Víte, k čemu slouží sluneční clona?

Ano. 0 Ne. 10

Věděli byste, jak změkčit světlo?

Ano. 0 Ne. 10

Vyhodnocení 1. části: Test nebyl vyplněn pravdivě.

Při vyplňování testu jste si vymýšleli. Má-li vám test dát smysluplný výsledek, musíte odpovídat po pravdě.

Vyhodnocení 1. části: Základní kurz je pro vás příliš snadný.

Zdá se, že základní kurz je pro vás příliš snadný. Většina témat, která se v něm probírají, by pro vás byla spíše jen opakováním. Vyčkejte na některý budoucí kurz pro pokročilé.

Vyhodnocení 1. části: Náplň kurzu je pro vás relevantní jen částečně.

Kurz by pro vás byl přínosem, ale jen z části. Mohl by vám pomoct některé věci si utřídit a určitě byste se dozvěděl(a) i mnoho nového, na druhou stranu řada věcí by pro vás byla již známá. Pokud byste se i přesto rozhodl(a) kurz absolvovat, stanovte si vyšší laťku na samostatné práce, než jen splnění minimálních požadavků.

Vyhodnocení 1. části: Náplň kurzu je pro vás vhodná!

Obsah kurzu je pro vás vhodný a významně by vám pomohl posnout se ve fotografování dál. Je pro vás totiž relevantní velká část obsažených témat. Několik prvních lekcí pro vás nejspíš bude snadných, ale kurz v druhé polovině výrazně "nabírá rychlost" a na konci rozhodně nebudete mít pocit, že jste se nic nenaučili. Kurz vám můžu vřele doporučit.

Vyhodnocení 1. části: Náplň kurzu je pro vás velmi vhodná!

Obsah kurzu mimořádně dobře reflektuje vaše aktuální potřeby. Jsou pro vás relevantní prakticky všechna obsažená témata a kurz může být skvělým startem vaší "fotografické kariéry". Investice do tohoto kurzu rozhodně litovat nebudete.

Část 2: Forma studia

V této části se dozvíte, zda je pro vás kurz vhodný po stránce organizace studia. Vyhodnocení obdržíte vždy ihned po každé jednotlivé otázce.

Co z uvedeného nejlépe vystihuje váš současný vztah k fotografii?

Fotím asi tak jako každý jiný člověk. Žádný zvláštní zájem o fotografování jako takové nemám. To je škoda! Online kurz vám nelze dost dobře doporučit, nemáte-li dostatečně silnou vnitřní motivaci ke studiu. Hrozí, že byste jej nedokončil(a). 0

Fotografování mě zajímá, ale zatím jsem spíš "teoretik". Nevím, jak začít. Kurz může být dobrý způsob, jak začít! Praktické práce vás donutí vyvíjet reálnou fotografickou aktivitu. Na tom můžete později dále stavět. 0

Focení mě baví a chci se naučit fotit lépe. Skvělé. Přesně k tomu je kurz určen. Navíc se zdá, že motivace vám chybět nebude. 0

Potřebuji se naučit fotit (např. chce se to po mě v zaměstnání). Kurz by vám měl poskytnout vše, co potřebujete. 0

U kurzů je pro vás důležité hlavně ... ?

Kvalitní výukový obsah Myslím, že v tomto ohledu vás kurz nezklame. 0

Možnost koukat pod ruce zkušenému fotografovi Tohle vám online výuka příliš dobře zprostředkovat neumí. Potřebovali byste spíš vhodný workshop. 0

Reálné zlepšení mých snímků Tohle by vám kurz na Online fotoškole splnit rozhodně měl. 0

Možnost poznat nové lidi / fotografy Tohle je něco, co vám online výuka nenabídne. 0

Ve výuce preferujete hlavně ... ?

Teorii. Praktické úlohy se mi dělat nechce. Kurzy na Online fotoškole věnují teorii přiměřený prostor, nezachází však vysloveně do hloubky (např. matematické vzorce). Hlavní priorita je orientace na výsledek (tzn. výsledný snímek). Praxe je nedílnou součástí kurzu. Varianta bez praktických úloh v současnosti není nabízena. 0

Praxi. Teorie mě nebaví. Praxe je významnou součástí kurzu. Praktické úlohy jsou různého charakteru a jsou různě časově náročné. Nutnou podmínkou je schopnost úkoly zpracovávat samostatně. Rozhodně nebudete mít pocit, že se učíte pouze teorii. Na druhou stranu bez teorie to nejde a je proto také nedílnou součástí kurzu. 0

Ideálně kombinaci teorie a praxe. Kurz vám bude v tomto ohledu vyhovovat. 0

Jak přijímáte konstruktivní kritiku vašich prací?

Vítám ji a beru ji jako příležitost zlepšit se. I když s ní třeba někdy nesouhlasím. Výborně. Komentáře typu "Pěkné!" nebo "Líbí!" ještě z nikoho lepšího fotografa neudělaly. Hodnocení úloh má často charakter kritiky vašich fotografií - to je nezbytná součást smysluplné výuky fotografování a bez toho to dost dobře nejde. Obdržíte však vždy přátelskou a konstruktivní kritiku. 0

O kritiku svých prací nemám zájem. Sám si dokáži své práce zhodnotit a zlepšovat se. Kritika fotografií je nezbytnou součástí kurzu. Jestliže vám tento druh výuky nevyhovuje, kurz pro vás není vhodný. 0

Potřebu kritiky chápu, ale neumím si to nebrat osobně. Zapracujte na tom. Konstruktivní kritika je nezbytná součást studia fotografie a ve výuce se tomu nelze dost dobře vyhnout. Smyslem kritiky je pomoci vám, ne vás "shazovat". 0

Toto je konec testu. Snad vám pomohl udělat si přesnější představu, zda je základní kurz pro vás vhodný. Pokud byste měli jakékoliv další dotazy, neváhejte mne kontaktovat.

 

Užitečný článek? Dejte o něm vědět ostatním! Máte připomínky? Napište mi email na info@onlinefotoskola.cz .

Začínáte s fotografováním? Hledáte ucelený kurz, který Vás rychle a názorně naučí to nejdůležitější, co je třeba pro tvorbu technicky, obsahově i esteticky zdařilých fotografií? Přesně tohle nabízí Kurz základů fotografování.

Kam dál?