Odkaz na zobrazený pojem:

Digiscoping

Fotografování digitálním fotoaparátem přes dalekohled.

Digiscoping používají zejm. pozorovatelé ptáků a astronomové.

Digiscoping má několik výhod oproti použití fotoaparátu + superteleobjektivu. Předně k němu stačí levný fotoaparát, např. kompakt nebo i fotomobil.

Výbava pro digiscoping je také mnohem snáze přenosná - pozorovatel si jednoduše k dalekohledu, který beztak bere s sebou, přibalí ještě malý fotoaparát a případně vhodný adaptér k jeho uchycení.

Nevýhodou je horší obrazová kvalita, delší příprava na fotografování a často i nutnost používání improvizovaných uchycovacích mechanizmů, které nemusí fungovat dobře nebo nemusí být příliš praktické.

K digiscopingu se obvykle (ale ne výhradně) používají monokulární dalekohledy. Digiscoping pomocí triedru (binokuláru) se někdy označuje jako digibinning.