Aktualizace základního kurzu a další novinky

Tento článek shrnuje změny a novinky na Online fotoškole, které byly realizované a průběžně nasazované během posledních několika měsíců. Změny se týkají kurzu i veřejného webu.

Aktualizace základního kurzu

Kurz základů fotografování se dočkal své první větší aktualizace:

• Lekce 10 (portréty) byla rozšířena o několik nových obrazovek.
  • Lekce 17 (nákupy fototechniky) byla aktualizována s ohledem na vývoj na trhu.
  • Lekce 18 a 19 (software a úpravy) byly aktualizovány, aby reflektovaly nové verze Adobe Photoshop a Lightroom.
  • Lepší edit mnoha fotografií, některé fotografie nahrazeny za názornější, přidány nové snímky.
  • Drobné korekce / doplnění u dalších lekcí.
  • Aktualizovaný úvodní tutoriál.

Nové funkce systému

Bylo doplněno několik nových možností / funkcí:

• Systém nyní dokáže u obrázků, které účastníci kurzu uploadují v rámci samostatných prací, načíst, uložit a zpětně zobrazovat metadata (EXIF). To zkvalitní hodnocení úlohy, neboť bude snazší zjistit použité expoziční parametry.
  • Na stránce "Můj účet" je nově k dispozici pole, kam účastníci kurzu mohou vyplnit několik vět o sobě - např. o jakou oblast fotografování se zajímají, jaké jsou jejich cíle, atd. Toto nové pole je samozřejmě nepovinné, pokud jej však vyplníte, budu moci obsažené informace o vás zohlednit při hodnocení samostatných prací a v komentářích vám díky tomu poskytovat cílenější a tedy lepší zpětnou vazbu.
  • V rámci komentářů/chatu u samostatných prací je nyní možné vytvářet hypertextové odkazy.
  • Plán kurzu získal o něco přitažlivější design díky použití anotačních obrázků lekcí.

Rozšíření úvodní stránky

Titulní stránka se dočkala menšího faceliftu:

• Přidány nové informativní prvky a s nimi související texty.
  • Na titulní stránce je nyní dole vidět seznam pěti nejnovějších článků.
  • Nová sada obrázků ve "slideshow".

Pomůcky

Nová stránka Pomůcky se na webu objevila už před nějakou dobou, dosud však nebyla řádně představena:

• Pomůcky jsou drobné, interaktivní online nástroje pro fotografy různých úrovní pokročilosti.
  • V současnosti jsou k dispozici tyto pomůcky:
    • Simulátor expozice - nástroj pro začátečníky, který slouží k ilustrování principu reciprocity expozičních parametrů. Zápasíte s manuálním režimem? Pak je tento nástroj přesně pro vás.
    • Kalkulačka hloubky ostrosti - pomůcka pro začátečníky i pokročilé. Na rozdíl od mnoha jiných podobných online kalkulaček je velmi intuitivní, jednoduchá na použití a ukazuje rozměry snímaného pole v rovině zaostření.
    • Seřízení monitoru - slouží pro rychlé orientační zhodnocení kvality seřízení jakéhokoliv zobrazovače.
    • Test funkčnosti správy barev - nástroj určený především majitelům širokogamutových monitorů. Umožňuje rychle ověřit správné fungování color managementu v právě používaném prohlížeči.
  • Všechny pomůcky obsahují podrobnou nápovědu; často ji najdete skrytou pod odkazem na konci stránky.
  • V budoucnu přibudou další, podobné pomůcky, až časem vznikne jakási "sada online nástrojů pro fotografy".

Řešení problémů

Vyřešeny některé technické problémy:

• Vyřešen problém s fonty na platformě Android. Systém nyní pro Android používá alternativní font, který je sice vizuálně nepatrně odlišný, zajišťuje však správné rozměry všech textů a díky tomu optimální typografii.
  • Vyřešen problém, kdy při delší nečinnosti uživatele mohlo dojít k vypršení přihlášení a zobrazení stránky "Přístup odepřen." a v případě delšího rozepsaného textu k jeho ztrátě.
  • Opraveno několik drobných vad kompatibility s prohlížečem Mozilla Firefox.

Všechny popisované změny a novinky jsou již zapracované v aktuální verzi systému.